נזלת אלרגית - המדריך המלא

מהם הגורמים שעלולים להוביל להתפתחות נזלת אלרגית, אילו תסמינים יעידו על כך שמדובר באלרגיה וכיצד ניתן לטפל?  התשובות בכתבה שלפניכם

אלרגיה, או אטופיה, היא תגובה לא צפויה ולא רצויה של המערכת החיסונית לגורמים שלרוב אינם מחוללי מחלות. קיימים שלושה ביטויים מרכזיים לאלרגיה: נזלת אלרגית, אסתמה של העור (אטופיק דרמטיטיס) ואסתמה. האלרגיה יכולה להתבטא בתופעה אחת בלבד או בשילוב של מספר תופעות יחד.  נזלת אלרגית היא ביטוי אלרגי של דרכי הנשימה העליונות. בדומה לכל ביטוי אלרגי, מקורה של הנזלת היא בתגובתיות יתר של מערכת החיסון לאלרגן הנמצא באוויר.

מהם גורמי הסיכון שעלולים להוביל להתפתחות נזלת אלרגית?

אלה הסובלים מאחת מהתופעות האוטופיות האחרות הם בעלי סיכוי גבוה יותר להתפתחות של נזלת אלרגית. בנוסף, אנשים בעלי קרובי משפחה מדרגה ראשונה הסובלים מאלרגיות מצויים גם הם בסיכון מוגבר.

נזלת אלרגית

אילו תסמינים יעידו על נזלת אלרגית?

נזלת אלרגית יכולה להתבטא בהפרשה שקופה ולא מוגלתית מהאף, בהתקפי התעטשויות ובגרד באף, בחך או באוזניים. במקרים מסוימים נזלת אלרגית תלווה גם בתסמינים עיניים, בהם גרד, דמעת והפרשות מוגלתיות מהעיניים (דלקת לחמית אלרגית).

התסמינים יופיעו לרוב לאחר חשיפה לאלרגן אליו האדם רגיש: אם מדובר באלרגן שאינו תלוי בעונות השנה, כמו קרדית אבק הבית או אפיתל של בעלי חיים, התסמינים יופיעו באופן אקראי לאחר חשיפה אליו. לעומת זאת, בקרב אלה הרגישים לאבקני פריחות שונות (לדוגמה פריחת עץ הזית, פריחת הדשא, פריחת עשבי בר ועוד), התסמינים יופיעו לרוב בזמני הפריחה.
חשוב לזכור כי לא כל נזלת כרונית היא בהכרח גם אלרגית ולמעשה, רק כמחצית ממקרי הנזלת הכרונית מקורם באלרגיה. עם זאת, חלק מהבירור של נזלת כרונית ומתמשכת חייב לכלול גם בדיקה והערכה של רופא אלרגיה, בייחוד כאשר על הפרק עומדת האפשרות להתערבות ניתוחית בשל הנזלת.

כיצד ניתן לאבחן?

האבחנה של נזלת אלרגית מתבצעת במסגרת מרפאת האלרגיה בעזרת טסטים ספציפיים לבחינת תגובה לאלרגנים נפוצים. הטסטים מתבצעים באמצעות תבחיני עור – בדיקות שנועדו כדי לבחון את תגובת העור בחשיפה מזערית לחומרים החשודים כאלרגיים, או בעזרת בדיקת דם לבחינת קיום של נוגדני IGE כנגד האלרגן (RAST).

כיצד ניתן לאבחן נזלת אלרגית

מהן דרכי הטיפול?

עיקרון הטיפול בנזלת אלרגית מבוסס בעיקרו על זיהוי האלרגן וניסיון נקיטת פעולות למניעת החשיפה אליו. פעמים רבות נדרש טיפול משולב עם מעורבות של רופא עיניים, הערכה של רופא אף אוזן גרון או הערכה של רופא ריאות כדי לשלול מעורבות של דרכי הנשימה התחתונות (אסתמה).

ברוב המקרים, יינתן טיפול תרופתי מותאם, שיכלול תרופות אנטי- היסטמניות ותרסיס סטרודיאלי לאף. לעיתים ישולבו גם טיפות עיניים כנגד אלרגיה.
אופן הטיפול יקבע בהתאם לקליניקה של המטופל: הטיפול התרופתי יכול להינתן כאשר האלרגיה מתפרצת, סביב עונות מעבר או תקופת החשיפה, או כטיפול מונע אם מדובר במחלה ממושכת וכרונית.

אימונותרפיה

טיפולי אימונותרפיה הם חיסונים הניתנים כנגד האלרגן הספציפי אשר מעורר תגובה אצל המטופל. טיפולים אלה ניתנים במרפאות האלרגיה בבתי החולים. במהלך הטיפול מתבצעת חשיפה הדרגתית לחומר אליו המטופל אלרגי באמצעות זריקות לעור במינונים הולכים ועולים.  החשיפה מסייעת במיתון או במניעת תגובת מערכת החיסון כנגד האלרגן.

המדריך המלא לנזלת אלרגית

מהן ההשלכות של נזלת אלרגית במצבים של אי טיפול?

אם היא אינה מטופלת, נזלת אלרגית יכולה להפוך למטרד משמעותי אשר פוגע באורח החיים ובתפקוד היומיומי. מעבר לכך, היעדר טיפול באלרגיה עלול להוביל לסיבוכים במערכת האף וסינוסים. במקרים מסוימים, הדלקת הופכת להיות מזוהמת (נזלת שהופכת להיות מוגלתית) והיא מובילה לעיתים להתפתחות של סינוסיטיס, מצב אשר דורש טיפול אנטיביוטי. בנוסף, עלולים להתפתח שינויים כרוניים במערכת האף שלעיתים עלולים אף לדרוש התערבות ניתוחית. לבסוף, אנשים שסובלים מנזלת אלרגית פעמים רבות סובלים גם מאסתמה. היעדר טיפול בנזלת האלרגית עלול להחמיר את האסתמה הנשימתית, ומנגד טיפול יעיל עשוי להוביל להטבה במצב האסתמה.

Call Now Button